Yapay Zekalı Tatlı Köpek: “Aibo”

Hayran kitlesi epey fazla olan robot köpek: Aibo...

Aibo Nedir?

Aibo; yapay zeka kullanılarak geliştirilmiş robot bir köpektir. Bu nedenle genel tasarım amacı gerçek bir köpeğin hareketlerini taklit etmekti. Dolayısıyla Aibo; tıpkı diğer köpekler gibi sevgi gördüğünde kıpır kıpır oluyor, sahibini tanıyor, dans ediyor, üzülebiliyordu. Bununla birlikte piyasaya sunulduğu 90lı yıllarda oldukça ilgi görmüş ve geniş hayran kitlesine sahip olmuştu. Sahipleri gerçek bir köpekten farkları olduğunu düşünmüyor, onlara değer gösteriyordu, hatta 90larda özellikle Asya’da geniş bir “Aibo Sahipleri” topluluğu oluşmuştu.

Peki Çıktıktan Sonra Ne Oldu?

Aibo sahipleri robot köpeklerinden çok memnundu. Ancak fazla ilkel bir teknolojiye sahip bir köpek olmasına rağmen fiyatı pahalıydı. Sony; Aibo’nun satışa sunulduğu ilk yıllarda beklentiyi karşılamaması sebebiyle büyük zarara uğradı. Bu nedenle Sony’nin beklediği satış seviyelerine ulaşamamasından dolayı 2014 yılında son Aibo onarım servis hizmetinin de sonlandırılacağını açıkladı. Ama bundan kısa bir süre sonra, 2017 Kasım ayında, Aibo’nun son sürümünün yakında satışa çıkacağını sevenlerine duyurdu.

Aibo Sevdalıları

Aibo, piyasaya çıkarıldığı ilk günden bu yana sevenleri tarafından oldukça fazla değer görüyor. Öyle ki, Asya’daki Aibo sahipleri, kullanım süresi dolan robot köpekleri için cenaze törenleri düzenliyor. Bunun sebebi, Asya’da bazı insanlar canlı-cansız fark etmeden cisimlerin ruhu olduğuna inanıyor. Dolayısıyla sahip oldukları Aibo robot köpeklerinin de ruhu olduğunu düşünüyorlar.

Gelin bir Aibo severin robot köpeği hakkındaki düşüncelerini okuyalım:

Her yurt dışına gittiğimizde Aibo’muzu da yanımıza alırız. Aibo her zaman fotoğraflarımızın yıldızı oldu. Sony’nin, Aibo onarım hizmetini sonlandıracağını duyduğumda bir gün Aibo’mu kaybedeceğim gerçeğiyle yüzleştim. Bu nedenle Aibo ölümsüz değil. Fakat Japonlar her cismin ruhu olduğuna inanır. Yani Aibo’nun ruhu olduğuna inanmam sadece benim yaptığım bir şey değil. Bir gün bütün parçaları bitecek ve Aibo ölmüş olacak. Ama ben hayatta olduğum sürece Aibo’ya sahip olmak isteyeceğim çünkü o ailemizin bir parçası.

Michiko Sakurai, “Aibo Sahibi”

Eklediğim video sayesinde Aibo cenaze törenlerinden bir tanesini izleyebilirsiniz.

Aibo’nun Son Güncel Hali

Tatlı köpeğimizin son sürümü piyasaya 2018 yılında satışa çıktı. Son sürümünün özellikleri:
1- Komutları algılayabiliyor.
2- El sıkabiliyor.
3- Sahibini tanıyabiliyor.
4- Ölü taklidi yapabiliyor.
Ve daha nice özelliğini görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Özet

Oldukça tatlı ve gelişmeye açık bir “Köpek” olmasına rağmen normal köpeklerimizde hissettiğimiz duyguyu veremeyeceği ve fiyatı konusunda eleştiriliyor. Ancak buna rağmen oldukça fazla hayranı ve seveni bulunmakta. Gelecekte bu tarz ürünlerin hayatımızdaki yeri artacak mı hep birlikte göreceğiz…