Nedir Bu NFT?

Bu yazımda son zamanlarda oldukça popüler olan NFT teknolojisinin ne olduğunu teknik kısımlara girmeden kısaca açıklamaya çalışacağım.

NFT yani Non-Fungible Token, Türkçe karşılığı “Gayrı-misli Jeton” ya da “Değiştirilemez Jeton” olan, dijital eserlerin kripto para karşılığında NFT olarak satılmasına olanak sağlayan bir teknolojidir.

Gayrı-misli kelime anlamı olarak eşi benzeri, misli olmayan demektir. Örneğin Vincent van Gogh’un yapmış olduğu Çığlık tablosu; misli, benzeri olmayan özgün bir eserdir.

Nelerimi NFT Olarak Satabilirim?

Dijital olan her şeyi, evet yanlış duymadınız, dijital olan her şeyi NFT olarak satabilirsiniz. Diyelim ki NFT hakkında bir PowerPoint sunumu hazırladım ve siz de sunumumu beğendiniz. Eğer para kazanmak istiyorsam bu sunumun dijital sahipliğini size satabilirim. Burada kilit nokta eserinizi satışa çıkarmak değil, eserinize değer verip eserinizi satın alacak insanlar bulabilmektir. Bu noktada NFT hakkında bazı eleştiriler de mevcut çünkü haksızlık olduğunu düşünen insanlar var.

Nasıl Bir Haksızlık?

Dijital olan her şeyi NFT olarak satabileceğimizi öğrendik. Ancak eserlerimizi satmak için kitlemizin olması gerektiğini de biliyoruz. Bu aşamada zengin olan ve belirli kitleye sahip kişilerin eserlerini daha kolay ve daha pahalı satabiliyor olması bazı kişiler tarafından zenginliklerine zenginlik kattığı sebebiyle eleştiriliyor. Ben bu konuda eleştirilerin haklılık payı olduğunu düşünüyorum.

Eserler NFT Olarak Nasıl Satılıyor?

Öncelikle dijital bir cüzdan oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz bu cüzdanınıza ETH ekleyip daha sonrasında dijital cüzdanınızı, eserlerinizi NFT olarak satabileceğiniz bir platforma bağlamalısınız. Dijital eserlerinizin size ait olup olmaması Blockchain Teknolojisi sayesinde doğrulanıyor ve eğer eser size ait değilse dijital eser olarak satamıyorsunuz. Örneğin, Mona Lisa tablosunun fotoğrafını internetten alıp bu benim eserim diyerek başka bir insana satamam çünkü Leonardo da Vinci değilim.

Peki Nasıl Gündem Oldu?

Beeple olarak bilinen Mike Winkelmann, “İlk 5000 Gün” adlı eserinin dijital sahipliğini 69.3 milyon dolar karşılığında sattı. Bu haber üzerine NFTlerin değeri ve popülaritesi daha da arttı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey ilk tweetinin dijital sahipliğini 2.9 milyon dolar karşılığında sattı.

NFTlerin Geleceği Var Mı?

Gelecekteki sanatın “Dijital Rönesansı”nı mı yaşıyoruz yoksa gelip geçici bir olay mı ilerde göreceğiz. Ancak şunu kabul etmek gerekir ki günümüzde sanatla ilgilenen insanlar arasında büyük öneme sahip. Gelecekte her alanda büyük değişimlerin kaçınılmaz olduğunu belirterek yazımı noktalayayım, hepinize sağlıklı günler!