İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Mandariinid / Tangerines: Savaşa Farklı Bir Bakış
Trendlerdeki Yazı

Mandariinid / Tangerines: Savaşa Farklı Bir Bakış

Hayatını bilmediğin, hiç tanımadığın bir insanı kılını kırpmadan, sebepsiz yere öldürmenin savaşta amaç olduğu; ancak o insanın da her şeyden öte bir ailesi, hayatı olduğunu ve o hayatı öğrendiğinde karşındakini öldür(e)meyeceğini, dolayısıyla da savaşın, savaşmanın ne kadar saçma bir şey olduğunu bizlere çok etkileyici ve sürükleyici bir şekilde gösteren bir film.

Çok beğendiğim ve beni etkileyen filmler listesinde başa oynayacak filmdir “Mandariinid” yani Mandalina Bahçesi.

Filmin içeriği nedir?

Öncelikle “Mandariinid” savaşı bize hepimizin bildiği klişeleşmiş savaş filmlerinde anlatıldığı gibi “cephelerde bol yaralanmalı çatışmalar, ölmeyen kahramanlar, patlayan bombalar, ve arkada kalan gözü yaşlı sevgili” olaylarından ibaret bir film değil. Yani konudan ziyade bol patlamalı aksiyonlar arıyorsanız maalesef size hitap etmeyecek…

Savaşın acımasızlığını ve manasızlığını sadece 4 ana karaktere odaklanarak mandalinalara indirgenerek anlatıldığı, Çeçen ve Gürcü savaşının konu edinildiği dram, savaş türünde çok etkileyici 90 dakikalık bir film.

Spoiler vermemek ve böylesi güzel bir filmden mahrum kalmamanız için daha fazla anlatmamayı seçiyorum 🙂

Filmde yapılan müzik seçimleri

Bu konu hakkında ayrı başlık açmadan geçilemeyecek kadar muhteşem müzikler kullanılmıştı filmde. Verilmek istenen mesajı müzikler aracılığıyla  bile alabiliyordunuz. Yazımın başına koyduğum video aracılığıyla filmin adeta içeriğini anlatan, bütün çakışan ve çatışan duyguları barındıran giriş müziğini dinleyebilirsiniz.

Filmin sonunda kullanan müzik “Irakli Charkviani” tarafından bestelenen ve söylenen “Kagaldis Gemi” isimli, Çeçen-Gürcü savaşı zamanı oldukça popüler olan bir müzik. Sizler için bu güzel parçanın sözlerini araştırdım.

Tekrar seninle olmak istiyorum,
Savaştayken bile rüyalarımda seninleyim…
Geri döneceğim, kağıt gemiyle geri döneceğim.
Denizleri aşıp sana geri döneceğim,
İnanma onlara eğer dönmeyecek derlerse
Sana geri döneceğim.

— Irakli Charkviani “Bir Kağıt Tekne” 1992

Filmden Sahneler

Filmden Diyaloglar

– Neye içeceğiz?
– Ölüme. İçsene Margus!
– Ölüme kadeh kaldıramam.
– Neden? Bu kadeh onların anneleri için. Onlar ölümün çocukları.

– Bu kasalar ne? Patlayıcı için mi?
– Hayır, mandalinalar için.

– Margus,
– Efendim
– Mandalina sorununu çözdün mü?
– Evet. Galiba mandalinalarımla rahatsız ediyorum.
– Hiç de bile.
– Bak, meblağ büyük olsa bile konu para değil. Esas sorun onca mahsül heba olacak. Yazık.

Yönetmenin Film ile ilgili Röportajı

Röportaj


Kino Caviar (Soruları Soran): Filminizde mandalinalar aracılığıyla ne anlatmak istediniz? Çünkü filmdeki ana karakterlerin ikisi de mandalinaları hasat zamanı geçmeden, ve geniş kapsamlı savaş patlak vermeden önce zamanında hasat etmek için çok fazla çaba sarf ediyorlar?

Zaza Urushadze (Yönetmen): Bu kadar fazla çaba sarfetmeleri, Markus’un dediği gibi “para yüzünden değil”, “çok güzel bir ürün olduğu ve yazık olmaması için”.


KC: Filminde hiç kadın olmaması ilginç. Sanki kadınların sinematik görünüşünü, yarattığı arzu kaynağını çokça mandalina ile gösteriyorsunuz ve rustik atmosferiniz doğa aracılığıyla güzellik ve zevk duygumuzu doyuruyor. Yine de, üstüne basarak, birden fazla sahneyle Ivo’nun torunun fotoğrafını fetiş yaratabilecek düzeyde gösteriyorsunuz. Neden?

ZU: Erkeklerin bir süredir savaşta olduğu için kadınlardan ve sevdiklerinden çok uzaklarda olduğunu göstermek istedik. Ivo’nun evindeki torununun fotoğrafı bize bu konuda vurgu yapma fırsatı tanıyor, çünkü iki asker de bu fotoğrafa bakıyor, hakkında konuşuyor ve sorguluyordu. Ivo ise torunu hakkında son derece koruyucu bir tavır sergiliyordu. Ivo bu durumlarda son derece karakter sahibidir çünkü Çeçen paralı askeri Ahmet’e “Onu düşünme bile” yani onun hakkında aklından en ufak bir şey geçirme diyor. Çeçenler savaşçıdır, ancak Estonyalılar değildir. Ivo da fiziksel olarak tavır göstermek yerine sözleriyle otoritesini konuşturuyor, bu davranış Ivo’nun doğası.


KC: Filmde o kadar az diyalog kullanmışsınız ki, gerçekten oturup sayılabilir. Bugünün sinemasında ya da bugünün dünyasında az kelimeyle böylesi güçlü şeyler anlatmak önemli bir mesele. Sinematik dilin parolası özellikle Hollywood da her zaman “göster, anlatma” olmuştur. Yani Ivo gibi az, seyrek ve özlü bir şekilde konuşarak otoritesini gösterebilen bir karakter yaratabilmek oldukça başarılı bir harekettir. Ivo sessiz bir ikon olarak görülebilir.

ZU:  Ivo karakteri benim herkes tarafından kahraman olarak görülen büyükbabama dayanıyor. İnsani değerlerde çok güçlü birisiydi. Onun prensipleri çok dürüst bir hayat yaşamak ve kesinlikle dümdüz ileri gitmekti. Senaryoyu yazarken onu düşündüm.


Film hakkında genel görüşüm

Herkesin izlemesi gereken filmlerden birisi olduğunu düşündüğüm, savaşı yalın ve çıplak şekilde tüm gerçekliğiyle izleyicilerle buluşturan bir film. Spoiler vermemek için anlatamadığım sahneler dolayısıyla kısa bir yazı oldu. Bütçesi sinema dünyasına göre çok düşük bir miktar olan 660 bin euroluk filmimiz kısa olmasına rağmen oldukça etkileyici. 

Savaşlar yüzünden yitip giden hayatların, insanların birbirini tanımadan ön yargıyla düşmanmış gibi görüp sırf ırkları yüzünden öldürmek istemelerinin, daha ne için savaştığını bile bilmemelerinin, kısacası insanlığın olması ve olmaması gereken halinin çok güzel ve basit bir şekilde anlatıldığı Gürcü sinemasının ürünü. 

“Savaşın sinekler harici kazananı olmaz, az kaybedeni ve çok kaybedeni olur” diyerek filmden bir diyalogla yazımı sonlandırmak istiyorum:

– Yani oğlunu Gürcüler mi öldürdü?
– Evet, ama ne fark eder ki?
– Nasıl yani? Oğlunun mezarının yanına bir Gürcü gömdün.
– Ahmed, fark eder mi?
– ….
– Cevap ver!
– Hayır, fark etmez.

10.0110
10.0
Mandariinid filmi için inceleme puanı

Düşük bütçe ve çok az mekan/oyuncu içerdiği halde anlatmak istediği düşünce çok başarılı bir şekilde izleyiciye aktarılmış.

  • Müzik 10
  • Oyunculuk 10
  • Senaryo 10
Kaynak : Yönetmen ile Röportaj

Yazar Hakkında

Z Kuşağından sitesinin kurucusuyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünde 1. sınıf öğrencisi olarak öğrenim hayatıma devam etmekteyim.

Yorum Yap