İkizlerin Birisi Uzayda Diğeri Dünyada

Uzayda 340 gün kalan adamın vücuduyla ilgili NASA'nın yaptığı araştırma.

Scott Kelly Kimdir?

Scott Kelly, Amerikalı bir astronottur. Tamı tamına 340 gün uzay yörüngesine oturtulmuş bir uzay aracında kalan Kelly, 1 Mart 2016 günü dünyaya geri dönmüştü.

Scott Uzayda Ne Yaptı?

Uzayda kaldığı süre boyunca devamlı olarak kendi kanının tahlillerini yapmıştır. Bu nedenle vücudundaki bakterilerin, hücrelerin değişimi ile ilgili çeşitli örnekler toplayabilmiştir. Uzaydan döndükten sonra birçok ekip ondan gelen bilgileri incelemeye başlamıştı.

NASA Süreci

Kelly, NASA’ya başvurup öyle bir teklif yaptı ki, araştırma bambaşka bir boyuta dönüştü.
Kelly NASA yetkililerine şunu söylemişti:

“Benim bir tek yumurta ikizim var ve sizin onun üzerinizde de araştırma yapmanızı kabul ediyor…”

Scott Kelly

Böylece uzayda geçen 340 gün boyunca ikisinin metabolizmasında meydana gelen değişim karşılaştırmalı olarak daha sağlıklı inceleme fırsatı doğmuştu.

NASA o an bunu incelemek için 10 ayrı ekip oluşturdu. Gelin o ekiplerin bulduklarını okuyalım:

  1. Uzaydaki bir orbitte bir yıl yaşayan insanın DNA’sında bazı mutasyonlar olduğu fark edildi yani “Evrim Teorisi’ni” doğrulayacak bazı gelişmeler yaşanıyordu.
  2. İnsanın bağışıklık sisteminde daha mücadeleci bir durum oluşuyordu.
  3. İnsanın “Mikrobiyom”u üzerinde yeni bazı mikrop ve bakteriler oluşuyordu.

Yine de tüm bunlar filmlerde seyrettiğimiz gibi tehlikeli ve fantastik olayların başlangıcı olacak şeyler değil. Ancak araştırmalar ikiz kardeşin bulgularıyla karşılaştırılınca ilgi çekici değişiklikler ortaya çıktı.

Telomer Nedir?

Son yıllardaki en büyük buluşlardan biri, canlıların DNA’larının ucundaki “telomer” denilen koruyucu kılıflardır. Bunlar ayakkabı bağcıklarının ucundaki dağılmayı önleyen kılıflara benziyordu. Yaşlanma dediğimiz şey DNA’ların ucundaki bu telomerlerin boyunun kısalmasıyla gerçekleşiyordu.

Uzayda 340 gün kalıp yeryüzüne dönen Scott Kelly’nin telomer testi yapıldığında şu gerçek ortaya çıktı.

O 340 gün boyunca yeryüzünde kalan ikiz kardeşinin telomerleri kısaldığı halde, uzaya giden kardeşinki tam aksine uzamıştı. Yani Kelly resmen gençleşmişti…

Peki Ne Kadar Gençleşmişti?

Araştırmacılara göre yeryüzündeki kardeş 1 yıl yaşlanırken, uzaydaki kardeşi aynı süre içinde sadece 6 ay yaşlanmıştı. Bu da Christopher Nolan’ın “Interstellar” filminde anlattığına benzer bir olaydı. İzlemeyenler mutlaka izlesin…

Uzaya Gidersek Yaşlanmaz Mıyız?

Maalesef kötü bir haberimiz var: Scott Kelly’nin uzayan telomeri, yeryüzüne dönüşünden 48 saat sonra tekrar kısalmış ve kardeşininkinin normal haline gelmişti. Yani kısa bir süre içerisinde eski haline döndü. Dolayısıyla dünyaya geldiğimiz an yaşlanmamız normale dönüyor. Eğer ki sürekli uzayda kalabilirsek bir ihtimal yaşlanmayabiliriz…